شرایط تغییررشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی سال1400

تغییر رشته، مسئله ای است که برخی از داوطلبان پس از ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته ای خاص، درگیر آن می شوند. تغییر رشته ممکن است دلایل متعددی داشته باشد که مهمترین آن، عدم علاقه داوطلبان به رشته تحصیلی فعلی است. امکان تغییر رشته، تقریبا در تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاهی وجود دارد. مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد که این روزها به یکی از مقاطع پر طرفدار تبدیل شده است نیز، سالانه با متقاضیانی رو به رو می شود که مایل به تغییر رشته تحصیلی خود هستند. تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاههای سراسری و دانشگاه آزاد، ممکن است دارای شرایط متفاوتی از یکدیگر باشند. بعبارتی، تنها متقاضیانی موفق به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد خواهند شد که واجد شرایط تغییر رشته باشند. هر یک از داوطلبان که تمایل به تغییر رشته دارد، بهتر است از جزئیات کامل آن مطلع شده و سپس نسبت به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کند. در این مقاله، به معرفی و تشریح شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری پرداخته شده است.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسریشرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی سال 1400

گاهی تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی، به یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تبدیل می شود. داوطلبان به دلایل خاصی ممکن است علاقه مند به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد باشند. برخی از دلایل داوطلبان برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی عبارتند از:

عدم علاقه داوطلبان به رشته تحصیلی فعلی
عدم امید رسیدن به آینده شغلی مناسب و ایده آل توسط رشته تحصیلی فعلی
تمایل داوطلبان به تغییر دانشگاه محل تحصیل که منجر به تغییر رشته می شود
عدم وجود استعداد و مهارت مرتبط با رشته تحصیلی در داوطلبان
فاصله و دوری دانشگاه محل تحصیل از محل زندگی

دلایلی که برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری ذکر شدند، دلایلی هستند که می توانند داوطلبان را تا پای انصراف از تحصیل نیز پیش ببرند. داوطلبانی که از تحصیل در دوره های روزانه انصراف می دهند، درگیر محدودیتی یکساله برای شرکت در کنکور سراسری و ورود مجدد به دانشگاه خواهند بود. داوطلبانی هم که از تحصیل در دانشگاههای شهریه پرداز انصراف می دهند، موظف به پرداخت هزینه انصراف از تحصیل خواهند بود. بدین ترتیب، تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، می تواند فرصتی طلایی برای برخی از دانشجویان واجد شرایط باشد.
به طور کلی، داوطلبانی که به اجبار یا با تردید وارد رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد شده باشند، برای فرار از انتخاب اشتباه می توانند از فرصت تغییر رشته استفاده کنند. تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، برای تمام داوطلبان امکان پذیر نخواهد بود. بعبارتی تنها افرادی که واجد شرایط لازم برای تغییر رشته باشند، مجاز به تغییر رشته خواهند بود. در ادامه، شرایط لازم برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری شرح داده شده است.

داوطلب باید توجه داشته باشد که رشته مورد علاقه او می بایست در دانشگاه محل تحصیل وی وجود داشته باشد.
داوطلب موظف است قبل از تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد، دو ترم تحصیلی را گذرانده باشد. تعداد واحدهای درسی که در این دو ترم گذرانده می شود برابر با 24 واحد درسی خواهد بود.
معدل مناسب از مهمترین شرایط برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری خواهد بود. داوطلبان درصورتی مجاز به تغییر رشته خواهند بود که دارای حداقل معدل 12 باشند.
لازم است داوطلبان توجه داشته باشند که تنها یکبار مجاز به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد خواهند بود. بدین ترتیب دقت و توجه برای تغییر رشته و انتخاب رشته جدید، امری ضروری است.
ممکن است رشته مقصد داوطلبان، دارای شرط کسب نمره در مصاحبه و گزینش باشد. در این صورت داوطلبان موظف به کسب نمره قبولی در مصاحبه و گزینش در رشته تحصیلی مورد نظر خواهند بود.
داوطلبان در صورت اطمینان از تصمیم به تغییر رشته در مقطع کارشاسی ارشد، لازم است به موقع اقدامات لازم را انجام دهند. 6 ماه قبل از آغاز ترم تحصیلی جدید، بهترین فرصت برای ثبت درخواست تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری خواهد بود.
داوطلبانی که دارای معدل کافی برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه روزانه نیستند، می توانند رشته انتخابی خود را از دوره نوبت دوم همان دانشگاه انتخاب کنند. بعبارتی تغییر رشته برای این دسته از داوطلبان به شرط ورود به دانشگاه شبانه و پرداخت شهریه امکان پذیر خواهد بود.
متقاضیان می یایست هیچ نوع ممنوعیت و محدودیتی از نظر ادامه تحصیل در رشته فعلی خود نداشته باشند. بعبارتی داوطلبانی که در رشته فعلی مقطع کارشناسی ارشد خود دارای دو ترم مشروطی شوند، مجاز به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد نخواهند بود.
شرایطی که برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری ذکر شدند، شرایطی کلی برای تمام دانشگاههای سراسری بودند. ممکن است هر دانشگاهی دارای شرایط و قوانین خاصی برای تغییر رشته داشته باشند. بدین ترتیب داوطلبان علاوه بر دارا بودن شرایط ذکر شده، لازم است راهنمایی های لازم و کافی را از دانشگاه محل تحصیل خود دریافت کنند.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری
شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری

زمان اقدام به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری

یکی از مهمترین دلایلی که داوطلبان را وادار به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری می کند، عدم شناخت درست و آگاهی اولیه از رشته های انتخابی است. قبل از هر چیزی، بهتر است داوطلبان با دقت و مطالعه بیشتری رشته های تحصیلی خود را انتخاب کنند. تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد، دارای سختی های بیشتری نسبت به مقطع کارشناسی خواهد بود. این سختی ها به دلیل محدودیت های بیشتر داوطلبان ایجاد می شود.
البته گاهی داوطلبان به دلیل موانعی که برای تغییر رشته در مسیر خود مشاهده می کنند، تغییر رشته را فراموش کرده و به ادامه تحصیل در رشته تحصیلی فعلی می پردازند. با وجود اینکه بهتر است ترفندهای انتخاب رشته درست از ابتدا به کار گرفته شود، اما در صورتی که به هر دلیلی علاقه ای به رشته تحصیلی وجود نداشت، بهتر است هرچه سریع تر نسبت به تغییر آن اقدام کرد. بعبارتی سختی ها و موانع برای تغییر رشته را می توان با کمی تلاش کنار زد و به جایگاهی رسید که مورد علاقه و مورد تأیید باشد.
داوطلبانی که مایل به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری هستند، لازم است به موقع اقدامات مورد نیاز را انجام دهند. مهمترین بحث در رابطه با تغییر رشته، اطلاع از زمان اقدام به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری است. تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، دارای گام هایی است که لازم است به ترتیب و مرحله به مرحله انجام گیرند:

دریافت راهنمایی ها و اطلاعات لازم در رابطه با تغییر رشته از مدیر گروه رشته خود در دانشگاه محل تحصیل
مراجعه به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل
دریافت فرم تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد
تکمیل فرم تغییر رشته و تحویل آن به آموزش دانشگاه
پیگیری نتیجه درخواست تغییر رشته

انجام اقدمات لازم برای تغییر رشته مطابق با قوانین دانشگاه در صورت تأیید شدن درخواست تغییر رشته

فرمی که داوطلبان تکمیل می کنند، توسط شورای آموزشی دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و در مورد آن تصمیم گیری می شود. داوطلبان باید در نظر داشته باشند که درخواست تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را از شش ماه قبل از آغاز نیمسال تحصیلی مطرح کنند. در صورتیکه بیش از دو ترم تحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد گذشته باشد و اقداماتی در خصوص تغییر رشته توسط داوطلب انجام نگیرد، فرصتی دیگر برای تغییر رشته وجود نخواهد داشت.
یکی از مهترین اقدامات که برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری انجام می گیر، معادل سازس دروس است. معادل سازس دروس عملی است که زیر نظر گروه آموزشی دانشگاه انجام می گیرد. در معادل سازی دروس، واحدهای گذرانده شده در رشته قبلی با واحدهای رشته فعلی مقایسه شده و سپس معادل سازی انجام می شود. نمره های دروسی که در فرایند تغییر رشته معادل سازی شده باشند، بعنوان نمره واحدهای معادل سازی شده رشته مقصد در سوابق تحصیلی داوطلب ثبت می شود.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری
شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری


تداخل تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری با انتقالی

گاهی ممکن است داوطلبان همزمان با تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، اقدام به أخذ انتقالی کنند. تداخل تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری با انتقالی، تداخلی قابل قبول و امکان پذیر است. بعبارتی داوطلبان می توانند در هنگام تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد، اقدامات لازم برای انتقالی را نیز انجام دهند.
انتقالی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری بر اساس شرایطی مشخص انجام می گیرد. بدین ترتیب افرادی که علاوه بر تغییر رشته مایل به أخذ انتقالی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری هستند، می بایست واجد شرایط تغییر رشته و انتقالی باشند. مهمترین اصل در انتقالی و تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، تأیید درخواست داوطلبان توسط دانشگاه مبدأ و دانشگاه مقصد است.
البته استفاده از مزایای تغییر رشته و انتقالی در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشگاههاس سراسری شهریه پرداز، روند ساده تری است. انتقالی و تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری رایگان یا بعبارتی دوره های روزانه، دارای محدودیت های بیشتری است. داوطلبانی که به هر ترتیبی مصمم به تغییر رشته و أخذ انتقالی در دوره های روانه هستند، می توانند از دوره روزانه به دوره های نوبت دوم منتقل شوند. در این صورت داوطلبان موظف به پرداخت شهریه خواهند بود.
متقاضیانی که تمایل به تغییر گرایش داشته باشند، به مراتب فرایند ساده تری را نسبت به تغییر رشته پیش روی خود دارند. اما به هر حال بهتر است انتقالی و تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، با نهایت دقت و تمرکز انجام گیرد. داوطلبان تنها یک بار فرصت أخذ انتقالی و تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد خواهند داشت.
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز شرایطی همانند دانشگاههای سراسری دارد. به جرأت می توان گفت که تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، به دلیل گستردگی هایی که در رشته های تحصیلی و در ظرفیت دانشگاهها دارد، دارای محدودی های کمتری است. در بیان کلی، داوطلبان باید در نظر داشته باشند که شرایط انتقالی و تغییر رشته از دانشگاههای با کیفیت پایین تر به دانشگاههای با کیفیت بالاتر، از دانشگاههای غیر حضوری به دانشگاههای حضوری و از دانشگاههای غیر دولتی به دانشگاههای دولتی ممنوع خواهد بود.

سؤالات متداول

داوطلبان برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، چه تعداد از واحدهای درسی خود را باید گذرانده باشند؟
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، بر اساس شرایطی خاص انجام می گیرد که یکی از مهمترین آنها گذراندن تعداد واحدهای درسی مشخص توسط داوطلبان است. داوطلبان برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، موظف هستند تعداد 24 واحد درسی را در دو ترم تحصیلی با موفقیت بگذرانند. متقاضیانی که این 24 واحد درسی را با نمره قابل قبول گذرانده و معدل مناسبی کسب کنند، مجاز به تغییر رشته خواهند بود.

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری چگونه انجام می گیرد؟
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، با مراجعه متقاضیان به معاونت امور آموزشی دانشگاه محل تحصیل امکان پذیر خواهد بود. در این مرحله، داوطلبان فرم تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری را تکمیل کرده و تحویل دانشگاه می دهند. فرم های درخواست تغییر رشته داوطلبان، توسط دانشگاه محل تحصیل مورد بررسی قرار گرفته و در صورت دارا بودن شرایط لازم، با درخواست آنان موافقت می شود.

آیا داوطلبان می توانند همزمان با تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، از مزایای انتقالی نیز استفاده کنند؟
داوطلبان همزمان با تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، می توانند از مزایای انتقالی نیز استفاده کنند. البته داوطلبان به شرطی می توانند تغییر رشته و انتقالی همزمانی در مقطع کارشاسی ارشد دانشگاههای سراسری داشته باشند که درخواست آنان به تأیید دانشگاه مبدأ و مقصد برسد.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی سال 1400 , شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی , زمان و نحوه تغییر رشته کارشناسی ارشد سال , نحوه تغییر رشته کارشناسی ارشد سال , نحوه تغییر رشته کارشناسی ارشد , زمان و نحوه تغییر رشته کارشناسی ارشد , تغییر رشته کارشناسی ارشد , تغییر رشته کارشناسی ارشد سال 1400 , تغییر رشته کارشناسی ارشد , زمان و نحوه تغییر رشته کارشناسی ارشد سال 1400 , زمان و نحوه تغییر رشته کارشناسی ارشد سال , زمان و نحوه تغییر رشته کارشناسی ارشد , نحوه تغییر رشته رشته های کارشناسی ارشد سال 1400 , نحوه تغییر رشته کارشناسی ارشد , شرایط تغییر رشته کارشناسی ارشد سال 1400 , تغییر رشته کارشناسی ارشد , تغییر رشته کارشناسی ارشد در دوره های روزانه , تغییر رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد , تغییر رشته کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور , تغییر رشته کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی , تغییر رشته کارشناسی ارشد در چه زمانی انجام می گیرد , متقاضیان برای تغییر رشته کارشناسی ارشد به چه روشی باید اقدام کنند , تغییر رشته کارشناسی ارشد در چه رشته هایی امکان پذیر خواهد بود , تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری , تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری , تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری چگونه انجام می گیرد , تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه , همزمان با تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری , تغییر رشته و انتقالی همزمانی در مقطع کارشاسی ارشد دانشگاههای , شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری , تغییر رشته مطابق با قوانین دانشگاه , تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری , زمان اقدام به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری , تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه روزانه , تغییر رشته در مقطع کارشاسی , مهمترین شرایط برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد , شرایط برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری , تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:

ارسال یک در تیکت پاسخ جدید آمد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدرک فروشی خرید مدرک تحصیلی شماره تلفن سایت کانال فروش مدرک خرید مدرک دیپلم خرید مدرک کاردانی خرید مدرک کارشناسی خرید مدرک کارشناسی ارشد خرید مدرک دکتری خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس هزینه و قیمت مدرک تحصیلی مدرک تحصیلی قانونی مدرک تحصیلی جعلی مدرک تحصیلی معتبر مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی قانونی فروش مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی معتبر فروش مدرک لیسانس مدرک فروشی خرید مدرک تحصیلی شماره تلفن سایت کانال فروش مدرک خرید مدرک دیپلم خرید مدرک کاردانی خرید مدرک کارشناسی خرید مدرک کارشناسی ارشد خرید مدرک دکتری خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس هزینه و قیمت مدرک تحصیلی مدرک تحصیلی قانونی مدرک تحصیلی جعلی مدرک تحصیلی معتبر مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی قانونی فروش مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی معتبر فروش مدرک لیسانس مدرک فروشی خرید مدرک تحصیلی شماره تلفن سایت کانال فروش مدرک خرید مدرک دیپلم خرید مدرک کاردانی خرید مدرک کارشناسی خرید مدرک کارشناسی ارشد خرید مدرک دکتری خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس هزینه و قیمت مدرک تحصیلی مدرک تحصیلی قانونی مدرک تحصیلی جعلی مدرک تحصیلی معتبر مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی قانونی فروش مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی معتبر فروش مدرک لیسانس مدرک فروشی خرید مدرک تحصیلی شماره تلفن سایت کانال فروش مدرک خرید مدرک دیپلم خرید مدرک کاردانی خرید مدرک کارشناسی خرید مدرک کارشناسی ارشد خرید مدرک دکتری خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس هزینه و قیمت مدرک تحصیلی مدرک تحصیلی قانونی مدرک تحصیلی جعلی مدرک تحصیلی معتبر مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی قانونی فروش مدرک تحصیلی با استعلام فروش مدرک تحصیلی معتبر فروش مدرک لیسانس چک ضمانت بانکی چک خرید مسکن چک خرید ماشین انواع چک معتبر خرید چک صیادی فروش چک صیادی خرید و فروش چک مدت دار خرید چک مدت دار نرخ خرید چک خرید چک توسط بانک خرید چک سفید امضا خریدار چک در تهران شماره تلفن خریدار چک خرید و فروش چک معتبر و تضمینی خرید چک معتبر